Тепловий та сонячний удар - симптоми, допомога, шляхи уникнення.



Тепловий та сонячний удар - симптоми, допомога, шляхи уникнення.

17th August, 2018

   Перечитуючи інструкції з охорони праці - ми завжди бачимо пункт про надання першої допомоги в тих чи інших ситуаціях.
   Хоч літо і підходить до свого завершення та наостанок воно все ж добряче частує нас спекою й палким сонечком.
   Думаю, буде корисно написати саме зараз про теплові й сонячні удари - та надання першої долікарської допомоги при їх виявленні.

   В нашій статті мова піде про:
 - Що таке тепловий та сонячний удар.
 - Симптоми.
 - Як надати першу допомогу при виявленні теплового чи сонячного удару.
 - Способи уникнення теплового та сонячного удару.


   Тепловий удар можливий за умов жаркого клімату на відкритому просторі або в закритому приміщенні, де дуже жарко і недостатньо кисню (наприклад, в сауні, гарячих цехах).

   Симптоми у теплового та сонячного удару  майже однакові, але сонячний удар набагато небезпечніше - він супроводжується дуже високою температурою, після нього організм потребує більш тривалого відновлення.

   Тепловий удар виникає при тривалому перебуванні на спеці (у тому числі і в закритому приміщенні), сонячний же може бути викликаний перебуванням під прямими променями сонця. Результат - порушення природної терморегуляції нашого тіла.

   Найчастіше тепловий удар трапляється у людей, що займаються важкою фізичною працею в атмосфері вологого, гарячого та нерухомого повітря, одягнених невідповідним чином, особливо при роботі в пральнях, цехах і котельнях.

   Людський організм зазвичай перегрівається при поєднанні трьох факторів: високої температури, вологості повітря і підвищеної продукції тепла внаслідок діяльності м'язів. Як тільки порушується тепловіддача, відразу розвивається перегрівання організму. Тепловому удару передує інтенсивне потовиділення, що приводить до значного зневоднення організму.

Симптоми

- Першими симптомами теплового удару є: загальна слабкість, відчуття задухи, невситима жага. Ці ознаки часто супроводжуються почуттям здавленості в області серця, головним болем, ниючими болями в спині, кінцівках, верхній частині живота.

- Пульс і дихання частішають, виникає рясне потовиділення і почервоніння шкіри. Обличчя червоніє, кон'юнктива очей покрита кровоносною сіткою.

- У міру розвитку даного стану шкіра на дотик стає сухою, гарячою чи покритою липким потом.

- Різке зменшення кількості сечі.

- Швидке підвищення температури до 40 ° С і вище.

- Коматозний стан виникає при важких формах теплового удару.
- Білий або синьо-фіолетовий відтінок шкіри обличчя, відсутність реакції зіниць на світло, відсутність потовиділення, суха шкіра, поверхневе, часте дихання. Найчастіше при коматозному стані з'являється марення, судоми і навіть може виникнути параліч. При цьому сечовиділення припиняється. 
Відомі випадки сонячних та теплових ударів з переважанням симптомів неврологічних, що супроводжується блювотою, проносом.

 

Допомога при тепловому та сонячному ударі:

   Тепловий та сонячний удар — невідкладні стани і лікувальні заходи мають бути проведені негайно, ще до прибуття медиків. Якщо вчасно не розпочати лікування, тепловий удар може призвести до незворотних порушень у роботі внутрішніх органів та може мати летальні наслідки. Основне завдання — забезпечити охолодження організму

Негайно перенести постраждалого в прохолодне місце, що провітрюється (тінисте місце, або прохолодне приміщення)

Забезпечити потік свіжого повітря

Постраждалого звільнити від одежі та покласти в горизонтальне положення дещо піднявши голову (згорнути одяг у валик та підкласти під голову)

Забезпечити охолодження організму — з цією метою постраждалого слід загорнути у вологі простирадла, рушники, або вологу одежу. Прикласти  на лоб, шию та під потилицю холодні компреси (змочені у холодній воді рушники або серветки).

! Важливо: В першу чергу важливо охолоджувати голову, оскільки при тепловому ударі особливо страждає центральна нервова система.

   Охолодження слід проводити поступово, уникаючи великої різниці температур. Не можна постраждалого занурювати у холодну воду, оскільки у такому випадку може статися рефлекторна зупинка серця.

! Важливо:   Слід пам’ятати, що при інтенсивному охолодженні нерідко виникають рухове та психомоторне збудження. Це  може призвести до травмування.

   При виникненні судом необхідно утримувати голову і тулуб постраждалого, оберігаючи від травм;

   Якщо  свідомість постраждалого затьмарена — застосувати нашатирний спирт;

   При втраті свідомості більше, ніж на 3-4 хвилини, перевернути постраждалого на бік та зафіксувати (для уникнення аспірації блювотних мас)

   При розладах дихання та ослабленій серцевій діяльності застосувати штучне дихання, непрямий масаж серця

   При збереженій свідомості давати постраждалому пити велику кількість прохолодної рідини (мінеральна вода, злегка підсолена питна вода).

   Домедична  допомога при тепловому та сонячному ударі полягає у забезпеченні охолодження організму для досягнення стану відносної компенсації.

   Прогноз на одужання залежить не від максимальної температури тіла, а  від часу, протягом котрого температура тканин перевищувала критичну температуру.

   Якщо швидко остудити організм й температура тіла й функціонування органів та систем повернуться до свого нормального стану протягом однієї години з моменту появи перших симптомів, більшість людей, що отримали тепловий удар, повністю відновлюються й не страждають від будь-яких ускладнень.

 

Як уникнути теплового та сонячного удару

   Для запобігання теплового і сонячного удару стежте за водним балансом вашого організму. Пийте не менше 2,5 л води в день, їжте соковиті фрукти і овочі в свіжому вигляді. Нехай у вашому раціоні присутні нежирні кисломолочні продукти, натуральні соки, мінеральна вода.

   При відсутності протипоказань бажано дотримуватися збалансовану дієту з обмеженою кількістю вуглеводів і переважанням продуктів, багатих калієм і нерозчинною клітковиною. Щільна, багата їжа сприяє виділенню великої кількості енергії. Висока температура навколишнього середовища не дозволить йому використовувати цю енергію за призначенням, тому можливе перегрівання. Відмовтеся від алкоголю і сигарет, зменште інтенсивність спортивних тренувань (або ж відвідуйте спортзал з кліматичним контролем).

   Щоб уникнути сонячного удару, тримайтеся тіньової сторони під час прогулянок. Носіть легкі головні убори з натурального матеріалу - цей вишуканий аксесуар не тільки доповнить ваш гардероб, але і вбереже вас від пекучих сонячних променів.

   Влітку носіть одяг з натуральних тканин, вільного покрою. Уникайте речей, що облягають фігуру та пошиті зі щільної тканини. Виглядають вони красиво, але теплообмін в них сповільнюється, що може призвести до перегрівання. Для захисту від прямих сонячних променів використовуйте парео, повітряні шарфи, накидки, парасольки з легких тканин.

Бережіть своє життя та здоров’я!