Атестація робочих місць на підприємстві, яке майже призупинило свою роботу



Атестація робочих місць на підприємстві, яке майже призупинило свою роботу

14th August, 2018

   На підприємстві не працюють виробничі цехи, але працюють склади, де зберігається продукція. Як у такому разі проводити атестацію робочих місць за умовами праці на підприємстві, адже шкідливі та небезпечні виробничі фактори присутні у виробничих цехах?

Згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442 (далі — Порядок № 442), атестацію робочих місць за умовами праці проводять на підприємствах незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
    Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільги і компенсації за роботу у несприятливих умовах.

   Правовою підставою для проведення атестації робочих місць за умовами праці є такі нормативно-правові акти: Кодекс законів про працю України; закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII; закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII; закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР; Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36; Списки виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1290, тощо.

   Отже, атестація робочих місць за умовами праці має бути проведена в обов’язковому порядку на всіх підприємствах незалежно від форм власності і господарювання на тих робочих місцях, де:

- зайняті працівники, які мають право хоча б на одну з пільг і компенсацій, передбачених законодавством за роботу із шкідливими умовами праці;

- технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів.

Таким чином, якщо на підприємстві (у т. ч. на складі) є такі робочі місця — їх атестацію слід проводити відповідно до вимог законодавства.

Зверніть увагу!

   Згідно з пунктом 3.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 р. № 41, при проведенні атестації робочих місць лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів мають бути проведені у процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, при справних і ефективно діючих засобах колективного та індивідуального захисту.

   Отже, в цехах, де робота не здійснюється, характерних виробничих умов не існує, а тому проведення атестації робочих місць неможливе. Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначають наказом по підприємству, у строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж 1 раз на 5 років за умови, якщо впродовж цього часу на підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце).

   Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства.

 Позачергову атестацію робочих місць проводять у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Державної експертизи умов праці України за участю установ санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України.  

   Варто також зазначити, що результати атестації за умовами праці використовують не лише для встановлення пільг і компенсацій за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, а також для розроблення заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників. Крім того, результати атестації робочих місць можуть бути підставою для встановлення додаткових пільг і компенсацій, не передбачених законодавством, але встановлених за рахунок роботодавця відповідно до колективного (трудового) договору.

Джерело: https://www.sop.com.ua/article/21-chi-neobkhidno-provoditi-atestatsiju-robochikh-mists-na-pidpriyemstvi-jake-majjzhe-prizupinilo?utm_source=push&utm_medium=refer&utm_campaign=article_21