Яка відповідальність чекає на порушників вимог з охорони праці



Охорона праці, Послуги з охорони праці, ТОВ

03th March, 2017

Чи знаєте Ви, яка відповідальність чекає на порушників вимог з охорони праці?
Сьогодні ми дізнаємось корисну інформацію про те, у яких випадках працівників або ж роботодавця притягують до відповідальності за порушення вимог з охорони праці, які заходи впливу застосовують до порушників, та за яких обставин пом’якшують або обтяжують відповідальність.
Заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності здійснюють у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень тощо (про це йдеться у ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року. № 877-V; далі — Закон № 877).
За результатами перевірок орган контролю може застосувати до підприємства санкції. Отже, відповідь на питання, про те, в яких випадках працівників підприємства або ж роботодавця притягують до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарна відповідальність є одним із видів юридичної відповідальності, що встановлена законодавством за протиправну поведінку працівника. Вона є обов'язком працівника понести покарання, передбачене нормами законодавства про працю, за протиправне невиконання чи неналежне виконання своїх трудових обов'язків. Підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок.
Притягувати працівників до дисциплінарної відповідальності має роботодавець. Її види визначають Кодекс законів про працю України (КЗпП), правила внутрішнього трудового розпорядку або колективний (трудовий) договір підприємства, також дисциплінарні статути та спеціальні положення.
За дисциплінарне правопорушення до працівника застосовують такі заходи впливу:
• оголошують в усній чи письмовій формі догану;
• відсторонюють від роботи на певний час або звільняють;
• переводять на іншу посаду.
Факт вчинення дисциплінарного проступку необхідно належно зафіксувати в актах, довідках, доповідних записках тощо. До того, як застосують дисциплінарне стягнення, роботодавець має вимагати від порушника трудової дисципліни пояснення в письмовій формі. Якщо працівник відмовився дати пояснення, складають відповідний акт. Його підписують особи, які засвідчують указаний факт. Відмова надати пояснення не перешкоджає керівнику притягти працівника до дисциплінарної відповідальності.
За порушення трудової дисципліни до працівника можна застосувати лише один із заходів стягнення — догану чи звільнення (ст. 147 КЗпП). Роботодавець має право замість того, щоб накласти дисциплінарне стягнення, передати питання про порушення трудової дисципліни на розгляд трудовому колективу або його органу (ст. 152 КЗпП). Якщо працівника протягом одного року з дня, коли до нього застосували дисциплінарне стягнення, не піддали новому, старе втрачає силу.
Також, важливо знати, що не являються дисциплінарним стягненнями повне або часткове позбавлення порушників трудової дисципліни премій або винагороди за підсумками роботи за рік; заходи громадського впливу; стягнення, які застосували до працівника за порушення громадського порядку, неправильну поведінку в побуті.
Сьогодні ми з вами дізналися про один з видів покарання - дисциплінарну відповідальність. Уже зовсім скоро розкажемо про адміністративну, матеріальну, фінансову, цивільно-правову та кримінальну відповідальність.
Будьте в курсі подій разом з ТОВ “САН ПРОМ СЕРВІС ГРУП”