Знаки безпеки на виробництві



Знаки безпеки на підприємстві

05th March, 2019

   Знаки безпеки є одним із різновидів засобів колективного захисту співробітників, що призначені для профілактики впливу небезпечних виробничих факторів і виникнення аварій.

   Основною метою застосування знаків безпеки є інформування співробітників щодо порядку експлуатації обладнання та дозволеної поведінки у промислових приміщеннях.

   Особи, відповідальні за охорону безпеки праці в компанії, зобов’язані перевіряти наявність на обладнанні, що використовується на виробництві, знаків безпеки, оперативних інструкцій, маркувань, передбачених відповідною технічною документацією.

   Якщо ви хочете зробити своє підприємство безпечним як для себе так і для оточуючих - не забувайте про знаки безпеки. Здавалося б дрібні деталі - але їх значення не можна применшувати.

До речі, у нас ви зможете придбати будь які знаки безпеки та інформаційні стенди. А про те,  які саме знаки потрібні вам давайте розбиратися разом! wink

Нормативне регулювання

   Порядок встановлення знаків безпеки визначається Технічним регламентом знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затв. Постановою КМУ № 1262 від 25 листопада 2011р. Додатково, вимоги щодо оформлення знаків містяться у ДСТУ 3864-1:2005 та ДСТУ 6309:2007 (в частині регулювання знаків протипожежної безпеки).

Види знаків безпеки на виробництві

   Залежно від призначення та мети використання можна виділити наступні види знаків безпеки:

- Забороняючий знак – знак, що утримує співробітників від провадження певних дій. Знак має наноситись на плоску або об’ємну круглу табличку з темною піктограмою на білому фоні, край та діагональна відмітка — червоного кольору. Червоне забарвлення має складати не менше 35% поверхні знаку.

- Знак попередження — інформує співробітників про ймовірний ризик або небезпеку. Виготовляється у формі трикутника з темною піктограмою на жовтому фоні, край — чорний. Жовте забарвлення має складати щонайменше 50% поверхні знаку.

 

 

- Знак безпеки і захисту людей — графічні зображення, форми, кольори, світлові або звукові застереження, установлені з метою недопущення вчинення співробітниками певних дій або, навпаки, з метою надання їм рекомендацій щодо поводження в робочій зоні;

- Зобов’язувальний знак — знак, що примушує особу до певних дій. Має бути круглим, з білою піктограмою на синьому фоні, при цьому синє забарвлення має складати щонайменше 50% поверхні знаку;

 

 

- Інформативні знаки — знаки, що надають додаткові вказівки по відношенню до забороняючих знаків, знаків попередження (наприклад, знаки медичної або протипожежної допомоги);

- Рятувальні знаки — схематичні зображення, на яких вказується маршрут до укриття і аварійних виходів, пункту медичної допомоги. Встановлюються у вигляді прямокутника або квадрату з білою піктограмою на зеленому фоні. Зелене забарвлення повинно складати щонайменше 50% поверхні зображення.


 

 

- Знаки протипожежної безпеки — прямокутник або квадрат з білою піктограмою на червоному фоні. Червоне забарвлення має становити щонайменше 50% поверхні знаку.

Загальні вимоги стосовно встановлення знаків безпеки

   Для позначення небезпечних приміщень або зон на підприємстві знаки безпеки слід установлювати на попередньо підготовленій рівні поверхні за допомогою самоклеючої плівки, або просто прикріпляти їх на відповідну табличку. Знаки мають бути виготовлені із тонкого листового метали, деревини або пластмаси. Пристрої для закріплення знаків повинні бути пофарбовані у сірий або сріблясто-сірий колір.
 

Кольори, що застосовуються на знаках безпеки

 

 

   Знаки повинні бути помітними для оточуючих. Для покращення їх візуалізації дозволяється виготовляти їх із додаванням люмінесцентних фарб, світловідбиваючих частин.

   Таблички, установлені на відкритому повітрі, повинні бути надійно захищені від до впливу осадків, вітру та прямого сонячного світла. За потреби, знаки безпеки періодично оновлюють.

   Знаки, що переважно призначенні для застосування у темний час доби або в умовах поганої видимості, мають бути обладнанні штучним освітленням. При цьому, таке освітлення не повинно впливати на їх колір та видимість у світлий час доби. Знаки протипожежної безпеки і схеми евакуаційних або аварійних виходів обладнують автономними джерелами живлення з метою забезпечення їх безперервного освітлення.

   Світлові покажчики і лампи для освітлення сходів і зон виходів пішохідних тунелів приєднують до фаз нічного режиму зовнішнього освітлення.

Тимчасові знаки безпеки

   Вимога щодо застосування знаків безпеки поширюється і на тимчасові роботи (тимчасові знаки безпеки). Відповідальна особа, яка керує роботами, повинна стежити за установленням знаків у місцях, де проводять роботи за нарядом-допуском: висотні, земляні роботи, підземні роботи, роботи на проїзній частині доріг, роботи з викорчування кущів і пеньків у містах тощо. При закінченні робіт тимчасові знаки знімаються.
 
Територія дії знаків безпеки
   Таблички, прикріплені на воротах і вхідних дверях будівель та спору, вказують на те, що територія дії цих знаків охоплює все приміщення в цілому. За необхідності обмеження зони дії знаку, слід нанести поруч зі знаком уточнюючий напис.

  Знаки, облаштовані штучним освітленням, установлені у вибухо- і пожежонебезпечних приміщеннях, а також на відкритих місцях поблизу вибухо- і пожежонебезпечного устаткування, мають бути захищені посиленими протипожежними матеріалами або конструкціями.

 

Джерело: https://www.sop.com.ua/article/257-qqq-16-m1-12-01-2016-znaki-bezpeki-na-virobnitstv